Zamówienie telefoniczne Zamówienie telefoniczne

Wężyki do fizjodyspensera
Odzież chirurgiczna
Ostrza chirurgiczne
Osłonki płytki obrazowej

Jakie standardy powinien spełniać fartuch medyczny?

Noszenie odpowiedniej odzieży medycznej zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażeń poza placówkami i tym samym stanowi ochronę osobistą dla osoby, która ją nosi. Pacjenci kojarzą fartuchy medyczne z określonych materiałów, kolorów i krojów, co pozwala na szybką identyfikację personelu medycznego. Najważniejsze są jednak standardy, jakie powinny one spełniać.

Przepisy dotyczące fartuchów zawarte w aktach prawnych

Nakładanie fartucha na ubrania ogranicza rozprzestrzenianie się HIV, HBV, HCV, gruźlicy oraz innych patogenów. Taka odzież powinna być wykonana z wyjałowionych materiałów, które dodatkowo wykazują się wytrzymałością, miękkością, przepuszczalnością powietrza, lekkością i odpornością na rozerwanie. Równie ważny jest krój, który nie będzie krępował ruchów. Głównym aktem prawnym dotyczącym pracowników ochrony zdrowia jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2005 roku o szkodliwych czynnikach biologicznych dla zdrowia środowiska pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. W innych aktach znajdziemy przepisy BHP, które muszą być stosowane w określonych placówkach specjalistycznych oraz w pracy przy przygotowywaniu, podawaniu i przechowywaniu wybranych leków. Zawarte w nich informacje uwzględniają m.in. odzież pracowników medycznych.

Dobór funkcjonalnej tkaniny

Ogólne informacje na temat medycznej odzieży ochronnej, jej podziału na kategorie oraz obowiązki narzucane producentom znajdują się w unijnej Dyrektywie o Wyrobach Medycznych. Fartuchy medyczne, a w szczególności okrycia chirurgiczne, powinny być wykonane z materiałów, które stanowią odpowiednią barierę dla zagrożeń biologicznych. Tkanina musi być odporna na częste pranie i dezynfekcję. Równie ważna jest wysoka wytrzymałość na obrażenia mechaniczne i kurczliwość. Ze względu na to, że odzież medyczną nosi się cały dzień, powinna ona odprowadzać ciepło i wilgoć. Przeważnie fartuchy wykonuje się z włókniny polipropylenowej oraz włókniny typu SMS. Inne stosowane materiały to tkaniny syntetyczne, elanobawełna lub rzadziej czysta bawełna.

 

Wróć

Dystrybucja

logologologologologologologo